2015-2016 OkACTE Guidance Division Committees

Word document of Division Committees

Awards Committee: Solicits applications, reviews and selects applicants/nominees for awards

Chair: Carrie Brunk, Canadian Valley Tech Center
Jan Bell, Suzie Braddock, Emily Collins, Yumi Davis, Levi Duggan, Jil Gaylord, Jim Hightower, Joyce Jones, Susan Jones, Trudy Middleton, Troy Scott, Christa Simmons, Misty Wade and Renee Williams-Maynard

By-Laws Committee: Updates By-Laws & Policies and Procedures on an annual basis.

Chair: Karen Koehn, Northwest Tech Center
Peggy Castleberry,D'Amber Desmuke-Bunch, Tracy Ford, Cynthia Franklin, Cindy Lattimore and Marjorie Wann

Conference Planning Committee: Assists state coordinator in developing the summer conference agenda

Chair: Debbie Waken, Tulsa Tech Center
Heather Ballou, Anne Belanus, Jennifer Cable, Shelly Ebert, Jennifer Haile-Egbert, Andrew Hammontree, Laura Harrison, Linda Little, Rhonda Mahaffey, Dianna Plummer, Cayce Roark, Judy Sindelar, Rachel Smith, Marjorie Wann and Ericka Wiginton

Courtesy Committee - Assures that courtesy is extended to members in cases of family illness, death, retirement, and other situations.

Chair: Lynne Sharp, Kiamichi Tech Center
Anne Belanus, D'Amber Desmuke-Bunch, Tracy Ford, Cynthia Franklin, Terri Hopper, Cindy Krosp, Cindy Lattimore, Tina Murphy, Gay Pettit, Christy Skinner and Katherine Tully

Legislative Committee - Develops strategies for disseminating current legislative information.

Chair: Dennis McRee, Western Tech Center
Suzie Braddock, Vera Cheek, Ashley Ewbank, Sylvia Loveday, Phyllis Murphy, Tina Murphy, Lynne Sharp, Misty Wade and Marjorie Wann

Membership Committee - Develop new member orientation, pictorial directory, "Guidance Glimpse," and coordinating activities to recruit and retain members.

Chair: Phyllis Murphy, Tulsa Tech
Kathie Bergmann, Chet Cundiff, Kelly Harper, Karen Koehn, Linda Little, Amber Riley, Christy Skinner and Karla Smith

Nominations Committee - Responsible for soliciting, reviewing and selecting nominees for elections.

Chair: Becky Trent, Western Tech Center
Linda Belknop, D'Ann Cox, Lori Evans, Cheri Gastineau, Tobie Gatewood, Jim Hightower, Dianna Plummer, Scott Schaefer and Renee Williams-Maynard


Mutual Benefit Program Representative-Karen Thomas, Choctaw Nation Career Development
Diversity Representative-Christa Simmons, Moore Norman Tech Center
PAC Board Member- Dennis McRee, Western Tech Center